14.06.2017 - 14:15René Pazdera
Zobrazeno: 170 x

Valášek s Breuchem zařídili vítězství Hané nad KMK Dynamem

Dynamo Haná zakončila úspěšnou sezónu vítězstvím 5:2 nad KMK Dynamem a potvrdila, že bronzové medaile putují do správných rukou. Na Hané mohou děkovat především dvojici Breuch – Jiří Valášek, kteří na jaře chytli skvělou formu a táhli Hanou k cennému kovu. Jejich sólovou jízdu potvrdili i v posledním zápase sezóny, z pěti branek do sítě KMK totiž Valášek vstřelil tři, Breuch dvě a na všechny si navíc vzájemně nahráli. V Dynamu tak v létě můžou přemýšlet, zda by nebylo od věci přejmenovat se na Breuch&Valášek.

Utkání odstartovalo pěkně zostra a hned v první minutě vypustil tvrdou ránu ze střední vzdálenosti hostující Chýla, brankář Formánek byl ale včas na zemi a střelu vyrazil. Na opačné straně kontroloval povedenou ránou Poliak, míč však prolétl těsně vedle pravé šibenice. V páté minutě už se skóre změnilo, srážka dvou domácích hráčů na půlce hřiště totiž nabídla Hané útok dvou na jednoho a ten učebnicově vyřešila dvojice Breuch – Valášek. Druhý jmenovaný doklepl do prázdné branky a hosté vedli – 0:1. Domácí se snažili odpovědět střeleckými pokusy zpoza vápna, ty ale postrádaly přesnost. V 10. minutě mělo KMK Dynamo největší šanci ke srovnání, neboť se po ruce v pokutovém území kopala penalta. Jenže Foukal napálil míč tvrdou bombou jen do břevna a navíc tím ještě vyslal do dalšího brejku Breucha s Valáškem. Breuch znovu přihrával, Valášek našel skulinu na přední tyči a přízemní střela znamenala vedení Hané 2:0. Hned vzápětí mohl Valášek zkompletovat hattrick, když zakončil přečíslení tří na dva přízemní střelou, tu ale stačil Formánek vykopnout. Na opačné straně zase vypustil tvrdou ránu Foukal, hostující gólman Majerník však míč vyrazil. Velkou šanci k navýšení vedení Hané měl v 15. minutě Breuch, jenž se zjevil úplně sám na vápně, střelu do horní části branky ale Formánek vytáhl nad břevno.

I další souboj posledně jmenovaných dopadl ve prospěch domácího brankáře, když totiž Breuch vystihl rozehrávku Dynama a šel sám na Formánka, ten přízemní zakončení vykopl. Na druhé polovině se zase musel činit Majerník po Ryšavého ulici na zapomenutého Fajkoše, úspěšný zákrok Majerníka však nadále držel domácí střelce na nule. To na útočné polovině Hané moc nechybělo, aby Formánek lovil další míč ze sítě. Po narážečce s Breuchem se úplně sám ve vápně zjevil Sláčík, avšak ve velké tutovce vůbec netrefil branku. I tak měla Haná všechno pod kontrolou a její kompaktní výkon s dobrou obranou nepouštěl domácí do velkých šancí. Přitom to bylo právě KMK, které mělo častěji míč na kopačkách, navíc než střely z dálky se ale domácí nezmohli. Přesto všechno se však dvě minuty před přestávkou dokázali prosadit, po rohovém kopu totiž obrana Hané jen sledovala, jak Bímovu svižnou přihrávku tečuje za záda Majerníka neobsazený Foukal a kontaktní branka byla na světě – 1:2. Rozhozené hosty mohl ještě před koncem prvního poločasu dorazit Foukal, který dvakrát pořádně protáhl Majerníka, ten už ale žádnou střelu za svá záda nepustil a po třiceti minutách vedla Haná o jednu branku.

Nadějný rozlet KMK Dynama utnul soupeř po pěti minutách druhé půle. U všeho bylo opět dvojice Valášek – Breuch, kterým ale tentokrát pomohl i brankář Formánek. Ten neudržel Valáškův dalekonosný pokus a všudybyl Breuch akrobaticky dorazil míč do sítě – 1:3. Pojišťující trefa zase dodala Hané klid na kopačky a hosté se tak zatáhli na vlastní polovinu. Na té velmi úspěšně zastavovali útoky domácích a vyráželi do brejků, a právě jeden takový znamenal další gól. Valášek vypíchl míč u vlastního vápna, okamžitě vystartoval na útočnou polovinu a posunul na Breucha, ten Valáškovi vrátil před prázdnou branku a snadná dorážka znamenala Valáškův hattrick – 1:4. Podobná situace se opakovala hned o minutu později, Valášek znovu vybojoval míč a tentokrát jej předložil na vápno Breuchovi, toho však vychytal Formánek. Podobnou tutovku spálil na opačné straně i Fajkoš, kterého vyzval ke skórování Bím, jenže Fajkoš z gólové pozice branku přestřelil.

Obrázek hry zůstal stejný i v poslední čtvrt hodině, na balónu bylo častěji KMK Dynamo, díky častým nepřesnostem a špatnému pohybu toho ale moc nevymyslelo. Haná naopak trpělivě bránila a díky Valáškovi vyrážela do nebezpečných kontrů. Jeden z nich však Valášek ideálně nevyřešil, v situaci dvou na jednoho totiž zvolil střelu a tu Formánek chytil. Hned za minutu se opakovala stejná situace, Valášek ale půjčil míč Breuchovi a dobře udělal. Zahraniční akvizice Hané napálila míč levačkou do sítě a bylo to už 1:5. Dohnat svého kolegu Valáška, co se vstřelených gólů týče, mohl Breuch vzápětí, když na půlce hřiště obral o míč Machalu, samostatný únik ale zakončil střelou těsně nad. A tak to mohl být pro změnu Valášek, kdo by rozvlnil domácí síť, Valáškova bomba zpoza vápna ale orazítkovala tyč a od ní se odrazila do autu. Hosty to moc mrzet nemuselo, v pohodě si totiž kráčeli ke třem bodům a jejich dominanci ještě mohl podtrhnout Sláčík, ke kterému se odrazil míč po rozehrávce přímého kopu, Sláčík osamocen na vápně však napálil míč jen do Formánka. Jeho spoluhráči mu na závěr sezóny moc radosti nedopřáli, i tak se aspoň KMK rozloučilo se sezónou ještě jednou vstřelenou brankou. V předposlední minutě se domácí na chvíli usadili na útočné polovině, až se odrazil míč k Fajkošovi a ten jej poslal křížnou střelou po zemi do brány – 2:5. I tak mohla zůstat po zápase výrazně spokojenější Haná, jejíž tři body jen podtrhly úspěšnou premiérovou sezónu ve